Nedre Eiker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nedre Eiker (kthjellim).


Nedre Eiker
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Mjøndalen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Elly Therese Thoresen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°46′V 10°2′L / 59.767°V 10.033°L / 59.767; 10.033 (Nedre Eiker)Koordinatat: 59°46′V 10°2′L / 59.767°V 10.033°L / 59.767; 10.033 (Nedre Eiker)
Sipërfaqja 122 km2
Popullsia 21.377 banorë 2004
Dendësia 175,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eikværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1805
Mjøndalen is located in Norvegjia
Mjøndalen
Mjøndalen
Nedre Eiker – harta_foto
www.nedre-eiker.kommune.no

Nedre Eiker është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 122 km² dhe popullsi 21377 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]