Gol (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gol (kthjellim).


Gol
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Ål
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jan-Halvard Brekko (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°45′V 8°59′L / 60.750°V 8.983°L / 60.750; 8.983 (Gol)Koordinatat: 60°45′V 8°59′L / 60.750°V 8.983°L / 60.750; 8.983 (Gol)
Sipërfaqja 533 km2
Popullsia 4.372 banorë 2004
Dendësia 8,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Goling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1122
Ål is located in Norvegjia
Ål
Ål
Gol – harta_foto
www.gol.kommune.no

Gol është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 533 km² dhe popullsi 4372 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gol – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]