Hol

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hol (kthjellim).


Hol
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Geilo
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Erik Kaupang (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°34′V 8°4′L / 60.567°V 8.067°L / 60.567; 8.067 (Hol)Koordinatat: 60°34′V 8°4′L / 60.567°V 8.067°L / 60.567; 8.067 (Hol)
Sipërfaqja 1.858 km2
Popullsia 4.556 banorë 2004
Dendësia 2,45 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Holing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1133
Geilo is located in Norvegjia
Geilo
Geilo
Hol – harta_foto
www.hol.kommune.no

Hol është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1858 km² dhe popullsi 4556 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hol – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]