Hurum

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hurum (kthjellim).


Hurum
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Hurum

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Klokkarstua
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Roger Ryberg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°36′V 10°31′L / 59.600°V 10.517°L / 59.600; 10.517 (Hurum)Koordinatat: 59°36′V 10°31′L / 59.600°V 10.517°L / 59.600; 10.517 (Hurum)
Sipërfaqja 163 km2
Popullsia 8.781 banorë 2004
Dendësia 53,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Huring ose Høring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1416
Vendndodhja
Klokkarstua is located in Norvegjia
Klokkarstua
Klokkarstua
Hurum – harta_foto
www.hurum.kommune.no

Hurum është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 163 km² dhe popullsi 8781 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hurum – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]