Hemsedal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hemsedal (kthjellim).


Hemsedal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Trøim
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Oddvar Grøthe (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°54′V 8°31′L / 60.900°V 8.517°L / 60.900; 8.517 (Hemsedal)Koordinatat: 60°54′V 8°31′L / 60.900°V 8.517°L / 60.900; 8.517 (Hemsedal)
Sipërfaqja 753 km2
Popullsia 1.876 banorë 2004
Dendësia 2,49 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hemsedøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1106
Trøim is located in Norvegjia
Trøim
Trøim
Hemsedal – harta_foto
www.hemsedal.kommune.no

Hemsedal është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 753 km² dhe popullsi 1876 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]