Øvre Eiker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Øvre Eiker (kthjellim).


Øvre Eiker
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Øvre Eiker

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Hokksund
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Anders B. Werp (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°46′V 9°50′L / 59.767°V 9.833°L / 59.767; 9.833 (Øvre Eiker)Koordinatat: 59°46′V 9°50′L / 59.767°V 9.833°L / 59.767; 9.833 (Øvre Eiker)
Sipërfaqja 842 km2
Popullsia 15.633 banorë 2005
Dendësia 18,57 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Eikværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0528
Vendndodhja
Hokksund is located in Norvegjia
Hokksund
Hokksund
Øvre Eiker – harta_foto
www.ovre-eiker.kommune.no

Øvre Eiker është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 842 km² dhe popullsi 15633 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]