Rollag

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rollag (kthjellim).


Rollag
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Numedal
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Steinar Berthelsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°1′V 9°14′L / 60.017°V 9.233°L / 60.017; 9.233 (Rollag)Koordinatat: 60°1′V 9°14′L / 60.017°V 9.233°L / 60.017; 9.233 (Rollag)
Sipërfaqja 449 km2
Popullsia 1.495 banorë 2004
Dendësia 3,33 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rølling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1632
Numedal is located in Norvegjia
Numedal
Numedal
Rollag – harta_foto
www.rollag.kommune.no

Rollag është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 449 km² dhe popullsi 1495 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Rollag – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]