Krødsherad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Krødsherad (kthjellim).


Krødsherad
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Krødsherad

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Noresund
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Olav Skinnes (Tverrpolitisk bygdeliste)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°11′V 9°40′L / 60.183°V 9.667°L / 60.183; 9.667 (Krødsherad)Koordinatat: 60°11′V 9°40′L / 60.183°V 9.667°L / 60.183; 9.667 (Krødsherad)
Sipërfaqja 375 km2
Popullsia 2.201 banorë 2004
Dendësia 5,87 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Krylling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0815
Vendndodhja
Noresund is located in Norvegjia
Noresund
Noresund
Krødsherad – harta_foto
www.krodsherad.kommune.no

Krødsherad është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 375 km² dhe popullsi 2201 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]