Nore og Uvdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nore og Uvdal (kthjellim).


Nore og Uvdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nore og Uvdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Rødberg
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Eli Hovd Prestegården (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°18′V 8°48′L / 60.300°V 8.800°L / 60.300; 8.800 (Nore og Uvdal)Koordinatat: 60°18′V 8°48′L / 60.300°V 8.800°L / 60.300; 8.800 (Nore og Uvdal)
Sipërfaqja 2.501 km2
Popullsia 2.695 banorë 2004
Dendësia 1,08 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Uvdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0538
Vendndodhja
Rødberg is located in Norvegjia
Rødberg
Rødberg
Nore og Uvdal – harta_foto
www.nore-og-uvdal.kommune.no

Nore og Uvdal është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2501 km² dhe popullsi 2695 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]