Røyken

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Røyken (kthjellim).


Røyken
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Røyken

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Midtbygda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Rune Kjølstad (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 59°44′V 10°25′L / 59.733°V 10.417°L / 59.733; 10.417 (Røyken)Koordinatat: 59°44′V 10°25′L / 59.733°V 10.417°L / 59.733; 10.417 (Røyken)
Sipërfaqja 113 km2
Popullsia 17.082 banorë 2004
Dendësia 151,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Røykenbøring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1640
Vendndodhja
Midtbygda is located in Norvegjia
Midtbygda
Midtbygda
Røyken – harta_foto
www.royken.kommune.no

Røyken është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 113 km² dhe popullsi 17082 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Røyken – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]