Sigdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sigdal (kthjellim).


Sigdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sigdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Buskerud
Kryeqëndra Prestfoss
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kari Kolbræk Ask (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°3′V 9°36′L / 60.050°V 9.600°L / 60.050; 9.600 (Sigdal)Koordinatat: 60°3′V 9°36′L / 60.050°V 9.600°L / 60.050; 9.600 (Sigdal)
Sipërfaqja 842 km2
Popullsia 3.530 banorë 2004
Dendësia 4,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sigdøl ose Sigdøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1441
Vendndodhja
Prestfoss is located in Norvegjia
Prestfoss
Prestfoss
Sigdal – harta_foto
www.sigdal.kommune.no

Sigdal është një komunëqarkun Buskerud, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 842 km² dhe popullsi 3530 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sigdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]