Baranovichi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Baranovichi
Баранавічы
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
Flag of Baranavičy, Belarus.jpg
Flamuri
Vendndodhja
Baranovichi is located in Bjellorusia
Baranovichi
Baranovichi

Koordinatat: 53°08′V 26°01′L / 53.133°V 26.017°L / 53.133; 26.017

Administrimi
Shteti Flamuri Bjellorusia
Rajoni Rajoni Brest
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 50,22 km2
Lartësia 158 m (m.n.d.)
Popullsia 179,122 banorë
Dendësia 3,136 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1323
Zona Kohore UTC+3
Kodi Postal 225320, 225401, 225402, 225404, 225406—225411, 225413, 225415—225417
Prefiksi +375 163
Targa 1

Baranovichi (Bjellorusisht: Баранавічы) është qytet në Rajonin Brest në perëndim të Bjellorusisë. Sipas vitit 2016, qyteti ka pasur 179,122 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas fillimit të Luftës së Dytë Botërore, kontrolli i qytetit u fitua nga Bashkimi Sovjetik më 17 shtator 1939. Rreth 3000 refugjatë jehudë të zonave polake u okupuan nga Gjermania. Në fillim të Operacionit Barbarosa, qyteti u pushtua nga Wehrmacht më 25 qershor 1941.

Qyteti u pushtua nga Ushtria e Kuqe më 6 korrik 1944. Pas Luftës së Dytë Botërore, qyteti u bashkua me Bashkimin Sovjetik dhe Bjellorusinë Sovjetike. Në vitin 1991, qyteti u bë pjesë e Bjellorusisë së pavarur.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ P.C., Net. "Gdynia - International Gdynia - International co-operation of Gdynia". www.gdynia.pl. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 tetor 2016. Marrë më 25 mars 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Города-побратимы". Барановичский городской исполнительный комитет. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 dhjetor 2018. Marrë më 26 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]