Poltava

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Poltava
Qytet
Vendndodhja
Poltava is located in Ukraina
Poltava
Poltava

Koordinatat: 49°35′22″V 34°33′05″L / 49.58944°V 34.55139°L / 49.58944; 34.55139

Administrimi
Shteti Flamuri Ukraina
Rajoni Poltava Oblast
Kryetari i Bashkisë Oleksandr Mamay
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 103 km2
 •  urbane 1,046,355 banorë
 •  aglomerati 1,325,775 banorë
Dendësia 2,864 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Prefiksi (+380) 532
Koordinatat 49° 35′ 22″ Veri

34° 33′ 05″ Lindje

Poltava (Ukrainisht: Полтава) është qytet që ndodhet në qendër të Ukrainës me 294,262 më 2015.[1]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Чисельність наявного населення України" [Actual population of Ukraine] (PDF) (në ukrainisht). State Statistics Service of Ukraine. Marrë më 22 mars 2016.