Kristiansand

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kristiansand (kthjellim).


Kristiansand
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kristiansand

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Kristiansand
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Per Sigurd Sørensen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°10′V 8°0′L / 58.167°V 8.000°L / 58.167; 8.000 (Kristiansand)Koordinatat: 58°10′V 8°0′L / 58.167°V 8.000°L / 58.167; 8.000 (Kristiansand)
Sipërfaqja 277 km2
Popullsia 72.280 banorë 2004
Dendësia 260,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kristiansander
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0604
Vendndodhja
Kristiansand is located in Norvegjia
Kristiansand
Kristiansand
Kristiansand – harta_foto
www.kristiansand.kommune.no

Kristiansand është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 277 km² dhe popullsi 72280 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]