Lyngdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lyngdal (kthjellim).


Lyngdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Alleen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ingunn Foss (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°10′V 7°3′L / 58.167°V 7.050°L / 58.167; 7.050 (Lyngdal)Koordinatat: 58°10′V 7°3′L / 58.167°V 7.050°L / 58.167; 7.050 (Lyngdal)
Sipërfaqja 391 km2
Popullsia 7.216 banorë 2004
Dendësia 18,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lyngdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0533
Alleen is located in Norvegjia
Alleen
Alleen
Lyngdal – harta_foto
www.lyngdal.kommune.no

Lyngdal është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 391 km² dhe popullsi 7216 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lyngdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]