Søgne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Søgne (kthjellim).
Søgne
—  komunë  
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Søgne
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Solveig Kjelland Larsen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:58°05′00″ Veri 7°46′00″ Lindje 58.083333° Veri 7.766667° Lindje58°05′00″ Veri 7°46′00″ Lindje 58.083333° Veri 7.766667° Lindje
Sipërfaqja 151 km2
Popullsia 9.426 banorë 2004
Dendësia 62,42 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Søgnesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1613
Søgne (Norvegjia)
Søgne
Søgne – harta_foto
www.sogne.kommune.no

Søgne është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 151 km² dhe popullsi 9426 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Søgne – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]