Mandal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Mandal (kthjellim).


Mandal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Mandal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Mandal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Alf Godfred Møll (Frp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°2′V 7°29′L / 58.033°V 7.483°L / 58.033; 7.483 (Mandal)Koordinatat: 58°2′V 7°29′L / 58.033°V 7.483°L / 58.033; 7.483 (Mandal)
Sipërfaqja 222 km2
Popullsia 14.010 banorë 2005
Dendësia 63,11 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Mandalitt
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1938
Vendndodhja
Mandal is located in Norvegjia
Mandal
Mandal
Mandal – harta_foto
www.mandal.kommune.no

Mandal është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 222 km² dhe popullsi 14010 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Mandal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]