Lindesnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lindesnes (kthjellim).


Lindesnes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Sør-Audnedal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ivar Lindal (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°6′V 7°17′L / 58.100°V 7.283°L / 58.100; 7.283 (Lindesnes)Koordinatat: 58°6′V 7°17′L / 58.100°V 7.283°L / 58.100; 7.283 (Lindesnes)
Sipërfaqja 317 km2
Popullsia 4.661 banorë 2010
Dendësia 14,7 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0501
Sør-Audnedal is located in Norvegjia
Sør-Audnedal
Sør-Audnedal
Lindesnes – harta_foto
www.lindesnes.kommune.no

Lindesnes është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 317 km² dhe popullsi 4661 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]