Sirdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sirdal (kthjellim).


Sirdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Thor Jørgen Tjørhom (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°51′V 6°48′L / 58.850°V 6.800°L / 58.850; 6.800 (Sirdal)Koordinatat: 58°51′V 6°48′L / 58.850°V 6.800°L / 58.850; 6.800 (Sirdal)
Sipërfaqja 1.555 km2
Popullsia 1.766 banorë 2004
Dendësia 1,14 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sirdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0621
Sirdal is located in Norvegjia
Sirdal
Sirdal
Sirdal – harta_foto
www.sirdal.kommune.no

Sirdal është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1555 km² dhe popullsi 1766 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sirdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]