Vennesla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vennesla (kthjellim).


Vennesla
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Vennesla
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Torhild Bransdal (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°18′V 7°51′L / 58.300°V 7.850°L / 58.300; 7.850 (Vennesla)Koordinatat: 58°18′V 7°51′L / 58.300°V 7.850°L / 58.300; 7.850 (Vennesla)
Sipërfaqja 384 km2
Popullsia 12.356 banorë 2004
Dendësia 32,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Venndøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1815
Vennesla is located in Norvegjia
Vennesla
Vennesla
Vennesla – harta_foto
www.vennesla.kommune.no

Vennesla është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 384 km² dhe popullsi 12356 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]