Audnedal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Audnedal (kthjellim).


Audnedal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Byremo
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Tønnes Seland (Bygdelista for øvre del av Audnedal)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°22′V 7°22′L / 58.367°V 7.367°L / 58.367; 7.367 (Audnedal)Koordinatat: 58°22′V 7°22′L / 58.367°V 7.367°L / 58.367; 7.367 (Audnedal)
Sipërfaqja 251 km2
Popullsia 1.568 banorë 2004
Dendësia 6,25 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Audnedøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1247
Byremo is located in Norvegjia
Byremo
Byremo
Audnedal – harta_foto
www.audnedal.kommune.no

Audnedal është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 251 km² dhe popullsi 1568 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]