Åseral

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Åseral (kthjellim).


Åseral
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Kyrkjebygda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Jørgen Åsland (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°42′V 7°23′L / 58.700°V 7.383°L / 58.700; 7.383 (Åseral)Koordinatat: 58°42′V 7°23′L / 58.700°V 7.383°L / 58.700; 7.383 (Åseral)
Sipërfaqja 887 km2
Popullsia 914 banorë 2004
Dendësia 1,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Åsdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0118
Kyrkjebygda is located in Norvegjia
Kyrkjebygda
Kyrkjebygda
Åseral – harta_foto
www.aseral.kommune.no

Åseral është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 887 km² dhe popullsi 914 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Åseral – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]