Kvinesdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvinesdal (kthjellim).


Kvinesdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Liknes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Odd Omland (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°20′V 7°1′L / 58.333°V 7.017°L / 58.333; 7.017 (Kvinesdal)Koordinatat: 58°20′V 7°1′L / 58.333°V 7.017°L / 58.333; 7.017 (Kvinesdal)
Sipërfaqja 963 km2
Popullsia 5.547 banorë 2004
Dendësia 5,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvindøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1943
Liknes is located in Norvegjia
Liknes
Liknes
Kvinesdal – harta_foto
www.kvinesdal.kommune.no

Kvinesdal është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 963 km² dhe popullsi 5547 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]