Songdalen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Songdalen (kthjellim).


Songdalen
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Nodeland
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Johnny Greibesland (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°11′V 7°48′L / 58.183°V 7.800°L / 58.183; 7.800 (Songdalen)Koordinatat: 58°11′V 7°48′L / 58.183°V 7.800°L / 58.183; 7.800 (Songdalen)
Sipërfaqja 216 km2
Popullsia 5.483 banorë 2004
Dendësia 25,38 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Songdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1812
Nodeland is located in Norvegjia
Nodeland
Nodeland
Songdalen – harta_foto
www.songdalen.kommune.no

Songdalen është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 216 km² dhe popullsi 5483 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]