Flekkefjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Flekkefjord (kthjellim).


Flekkefjord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Flekkefjord

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Qarku Vest-Agder
Kryeqëndra Flekkefjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Sigmund Krosslid (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°19′V 6°40′L / 58.317°V 6.667°L / 58.317; 6.667 (Flekkefjord)Koordinatat: 58°19′V 6°40′L / 58.317°V 6.667°L / 58.317; 6.667 (Flekkefjord)
Sipërfaqja 539 km2
Popullsia 8.918 banorë 2004
Dendësia 16,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Flekkefjæring
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0615
Vendndodhja
Flekkefjord is located in Norvegjia
Flekkefjord
Flekkefjord
Flekkefjord – harta_foto
www.flekkefjord.kommune.no

Flekkefjord është një komunëqarkun Vest-Agder, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 539 km² dhe popullsi 8918 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]