Vest-Agder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Vest-Agder (kthjellim).


Vest-Agder
Vest-Agder fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Sørlandet
Kryeqëndra Kristiansand
Kryekomunari Terje Damman
Statistika dhe Territori
Koordinatat 58°20′V 7°20′L / 58.333°V 7.333°L / 58.333; 7.333 (Vest-Agder)Koordinatat: 58°20′V 7°20′L / 58.333°V 7.333°L / 58.333; 7.333 (Vest-Agder)
Sipërfaqja 7.276,4 km2
Popullsia 173.957 banorë 2011
Dendësia 23,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-10

Vest-Agder – Vendndodhja

www.vaf.no

Vest-Agder është një qarkrajonin SørlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 7276.4 km² dhe popullsi 173957 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]