Jump to content

Kuomintangu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kuomintang
中國國民黨
Zhōngguó Guómíndǎng
Chungkuo Kuomintang
ShkurtesaKMT
Themeluartetor 10, 1919; 104 vite më parë (1919-10-10)
Konçesioni Francez i Shangait
Bashkimi i
 • Shoqëria Ringjallja e Kinës (1894)
 • Tongmenghui (1905)
SeliaNo. 232–234, Sec. 2, Bade Rd., Distrikti Zhongshan, Qyteti Taipei 104, Tajvan[1]
Think tankNational Policy Foundation
Anëtarësimi (2021)370,711 (anëtarë me të drejta të plota)[2]
Ideologjia
Krahu politikQëndra e djathtë[9]e djathtë[10]
Historical:
Çadër e madhe[11][12]
Përkatësia krahinoreBashkimi Demokratik Azi-Paqësor
Përkatësia ndërkombëtare
Kushtrimi"Tre Principet e Popullit"
Party flag
Faqja zyrtare
Stampa:Official URL

Kuomintangu ( KMT ), i referuar gjithashtu si Guomindang ( GMD ), [14] Partia Nacionaliste e Kinës ( PNK ) [15] ose Partia Nacionaliste Kineze, është një parti kryesore politike në Republikën e Kinës, fillimisht e bazuar në territorin kinez dhe më pas në Tajvan që nga viti 1949. Ishte partia e vetme në pushtet në Kinë gjatë epokës republikane nga viti 1928 deri në 1949, kur pjesa më e madhe e territorit kinez ishte nën kontrollin e saj. Partia u tërhoq nga kontinenti në Tajvan më 7 dhjetor 1949, pas disfatës së saj në Luftën Civile Kineze . Çiang Kai-shek shpalli ligjin ushtarak dhe ruajti sundimin e tij autoritar mbi Tajvanin nën sistemin Dang Guo derisa u miratuan reformat demokratike në vitet 1980 dhe demokratizimi i plotë në vitet 1990. Në politikën tajvaneze sot, KMT është një parti e qendrës së djathtë deri në krahun e djathtë dhe është partia më e madhe në Koalicionin Pan-Blu . Rivali kryesor i KMT-së në zgjedhje është Partia Demokratike Progresive (PDP) dhe aleatët e saj në Koalicionin Pan-Gjelbër . Prej vitit 2023, KMT është partia më e madhe opozitare në Juanin Legjislativ . Kryetari aktual është Eric Chu.

KMT është anëtare e Unionit Demokratik Ndërkombëtar . Ideologjia drejtuese e partisë janë Tre Parimet e Popullit, të mbrojtura nga Sun Jat Seni dhe të organizuar historikisht mbi bazën e centralizmit demokratik, një parim i konceptuar nga revolucionari rus Vladimir Lenin që përfshinte diskutimin e hapur të politikës mbi kushtin e njëzërit midis partisë. anëtarët në ruajtjen e vendimeve të dakorduara. KMT kundërshton de jure pavarësinë e Tajvanit, bashkimin e Kinës nën kuadrin " një vend, dy sisteme " dhe çdo mjet jopaqësor për të zgjidhur mosmarrëveshjet ndërmjet ngushticave . Fillimisht duke i dhënë prioritet të lartë rikthimit të territorit kinez përmes Projektit Kombëtar Glory, KMT tani favorizon një marrëdhënie më të ngushtë me RPK dhe kërkon të ruajë status quo-në e Tajvanit sipas Kushtetutës së Republikës së Kinës . Partia pranon gjithashtu Konsensusin e vitit 1992, i cili përcakton të dyja anët e ngushticës së Tajvanit si " një Kinë ", por ruan paqartësinë e saj ndaj interpretimeve të ndryshme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kuomintang Official Website". Kuomintang. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2015. Marrë më 13 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "朱立倫當選國民黨主席!熱戰21天 奪8.5萬票力壓張亞中勝出". The Storm Media. Marrë më 24 maj 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "It's Not Techno-Angst That's Driving East Asia to Abandon Nuclear Power". Foreign Policy. 17 gusht 2019. Arkivuar nga origjinali më 17 korrik 2020. Marrë më 7 korrik 2020. In Taiwan, the conservative Kuomintang's aging demographic base and support for closer ties with mainland China now appears out of touch with a younger electorate increasingly distrustful of China and hostile to reunification. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Glantz, Mickey, red. (2012). Climate Affairs: A Primer. Island Press. fq. 65. ISBN 978-1-59726-941-4. y8zdiN_Z1x0C&pg=PA65. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2020. Marrë më 7 korrik 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ 政策綱領. Kmt.org.tw. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2019. Marrë më 19 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Fenby, Jonathan (2005). Chiang Kai Shek: China's Generalissimo and the Nation He Lost. Carroll & Graf Publishers. fq. 504. ISBN 978-0-7867-1484-1. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2017. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Uradyn Erden Bulag (2002). Dilemmas The Mongols at China's Edge: History and the Politics of National Unity. Rowman & Littlefield. fq. 273. ISBN 978-0-7425-1144-6. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2016. Marrë më 28 qershor 2010. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Jonathan Neaman Lipman (2004). Familiar Strangers: A History of Muslims in Northwest China. Seattle: University of Washington Press. fq. 266. ISBN 978-0-295-97644-0. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2017. Marrë më 2010-06-28. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^
 10. ^
  • Fell, Dafydd (2005). Party Politics in Taiwan: Party Change and the Democratic Evolution of Taiwan, 1991–2004. Routledge. fq. 98, 117. ISBN 1-134-24021-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Rigger, Shelley (2016). "Kuomintang Agonistes: Party Politics in the Wake of Taiwan's 2016 Elections". Orbis. 60 (4): 408–503. doi:10.1016/j.orbis.2016.08.005. Arkivuar nga origjinali më 9 janar 2021. Marrë më 27 maj 2020. Instead of reshaping its priorities to fit the expectations of a changing society, the KMT (at least for the moment) seems to be doubling down on its self-marginalizing approach. The new party chair is Hung Hsiu-chu, the erstwhile presidential candidate whose far-right views made it necessary to replace her. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Yoshiyuki Ogasawara (12 dhjetor 2019). "Taiwan's 2020 Presidential Elections". The Diplomat. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2022. Marrë më 12 shkurt 2021. These supporters, called 'Han maniacs,' elevated Han to presidential nominee. Ultimately, though, they were a minority, possibly some twenty percent of the overall electorate, and Han's political position, friendly to Beijing and inclined to right-wing populism, started to erode his support. {{cite magazine}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Congress, United States (19 prill 1947). "Congressional Record: Proceedings and Debates of the ... Congress". U.S. Government Printing Office. Arkivuar nga origjinali më 14 prill 2023. Marrë më 19 prill 2021 – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Laws, United States Congress Senate Committee on the Judiciary Subcommittee to Investigate the Administration of the Internal Security Act and Other Internal Security (19 prill 1970). "The Amerasia Papers: A Clue to the Catastrophe of China". U.S. Government Printing Office – nëpërmjet Google Books. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Members". IDU. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Brill's Encyclopedia of China". referenceworks.brillonline.com. 10 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2021. Marrë më 2021-11-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "Wishing China's Communist Party a happy birthday". 28 qershor 2021. Arkivuar nga origjinali më 7 korrik 2021. Marrë më 8 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)