Bashkimi Demokrat Ndërkombëtar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Bashkimi Demokrat Ndërkombëtar
ShkurtesaBDN
Formuar më1983; 41 vite më parë (1983)
QëllimiFederatë botërore e partive të qendrës së djathtë/të moderuara-deri-konservatore [1][2]
SeliaMynih, Bavaria, Gjermani
Rajoni i shërbimit
Mbarëbotërore
Anëtarësia
84 parti politike dhe 8 organizata
Gjuha zyrtare
Anglisht
Kryetar
Stephen Harper (Konservator)
Nënkryetar
Stampa:Country data AUS Brian Loughnane (Liberal)
Faqja në internetidu.org

Bashkimi Demokrat Ndërkombëtar ( BDN ) (anglisht: International Democrat Union) (UDI) është një aleancë ndërkombëtare e partive politike të qendrës së djathtë . [3] [4] Me seli në Mynih, Gjermani, [5] IDU përbëhet nga 84 anëtarë të plotë dhe të asociuar nga 65 vende. [6] Kryesohet nga Stephen Harper, ish -kryeministër i Kanadasë, dy organizata ndërkombëtare të lidhura ( Bashkimi Ndërkombëtar i të Rinjve Demokratë dhe Bashkimi Ndërkombëtar i Grave Demokratike ) dhe gjashtë organizata rajonale të lidhura ( Bashkimi i Partive të Amerikës Latine, Bashkimi Demokratik i Azisë Paqësorit, Bashkimi Demokratik i Karaibeve, Bashkimi Demokrat i Afrikës, Partia Popullore Evropiane dhe Partia Konservatore dhe Reformiste Evropiane ).

IDU lejon partitë politike konservatore të qendrës së djathtë në mbarë botën të krijojnë kontakte dhe të diskutojnë pikëpamje të ndryshme mbi politikat publike dhe çështjet e lidhura me to. Qëllimi i tyre i deklaruar është përkrahja e "demokracisë dhe politikave të qendrës së djathtë në mbarë globin". [7] IDU ka disa mbivendosje të partive anëtare me Internacionalen Demokratike të Qendrës (CDI), por CDI është më e qendrës dhe komunitare se IDU. [8]

Megjithëse IDU u themelua për të qenë politikisht në qendrën e djathtë, një numër i partive anëtare të saj janë parë gjithnjë e më shumë si më të djathta në spektrin politik. [9] [10]

Themelimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

IDU u themelua në Londër më 24 qershor 1983. [11] Sipas Richard V. Allen, për t'u pranuar si anëtare, një parti duhet të kualifikohet si një parti "konservatore kryesore" e ndikuar nga liberalizmi klasik . [12]

 1. ^ "Declaration of Principles, London 1983". idu.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Hunter, Marjorie; Weaver, Warren Jr. (24 korrik 1985). "Briefing; A Parties' Party". The New York Times. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Conservative Figures See 'Bright' Future". The New York Times. New York City. 23 shtator 1989. ISSN 1553-8095. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 13 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Bush in Terrorist Warning". The New York Times. New York City. 11 qershor 2002. ISSN 1553-8095. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2021. Marrë më 13 tetor 2022. President Bush warned an international group of conservative and moderate politicians at the White House tonight that terrorists could attain 'catastrophic power' with weapons of mass destruction and would readily use that power to attack the United States or other nations. The president made his remarks to about 100 members of the International Democrat Union, a group of international center and center-right political parties that met today and Sunday for a conference in Washington. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Burnell, Peter J. (2006). Globalizing Democracy: Party Politics in Emerging Democracies. London: Taylor & Francis. fq. 63. ISBN 978-0-415-40184-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ International Democrat Union. "IDU Members". Idu.org. Arkivuar nga origjinali më 2014-07-01. Marrë më 2016-04-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ IDU — History.
 8. ^ Mohr, Alexander (2010). The German Political Foundations as Actors in Democracy Assistance. Boca Raton: Universal-Publishers. fq. 151. ISBN 978-1-59942-331-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Scott Morrison signs on with global political network home to 'intolerant far right'". thenewdaily.com.au. 14 shtator 2022. Marrë më 8 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Ennser, Laurenz (21 dhjetor 2010). "The homogeneity of West European party families". Sage: 5. doi:10.1177/1354068810382936. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "International Democrat Union, minutes of founding meeting, 1983" (PDF). {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "BY ANY OTHER NAME, CONSERVATIVE". The New York Times. 27 korrik 1985. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)