Stephen Harper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Stephen Harper
Stephen Harper by Remy Steinegger.jpg
Kryeministri i 22-të i Kanadasë
16 shkurt 20064 nëntor 2015
Paraardhësi: Paul Martin
Pasardhësi: Justin Trudeau
Kryetari i Opozitës Kanadeze
20 mars 20046 shkurt 2006
21 maj 2002 - 8 janar 2004
Paraardhësi: Grant Hill (Provizor)
John Reynolds (Provizor)
Pasardhësi: Bill Graham (Provizor)
Grant Hill (Provizor)
Kryetari i Dhomës së Komunave të Kanadasë
28 qershor 2002 – në vazhdim
25 tetor 1993 - 2 qershor 1997
Paraardhësi: Preston Manning
James Hawkes
Pasardhësi:
Rob Anders
Të dhënat personale
Lindi më: (1959-04-30) 30 Prill, 1959 (62 vjeç)
Lindi në: Toronto, Ontario
Kombësia: Kanadez
Profesioni: Ekonomist
Partia politike: Partia Konservatore e Kanadasë

Stephen Joseph Harper (30 prill, 1959, Toronto), është politikan kanadez, ai ishte kryeministri i 22-të i Kanadës, nga 6 shkurti 2006 deri më 4 nëntorë 2015. Stephen u martua me Laureen Harper që nga 11 dhjetori, 1993. Laureen ishte e martuar me Neil Fenton nga viti 1985 deri në vitin 1988. Ata kanë dy fëmijë: Benjamin dhe Rachel. Sipas literaturës së partisë, Harper është duke mësuar gjuhën spanjolle.