Justin Trudeau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Justin Trudeau
Justin Trudeau APEC 2015.jpg
Kryeministri i 23-të i Kanadasë
4 nëntor 2015 – në vazhdim
Paraardhësi: Stephen Harper
Kryetari i Partisë Liberale
14 prill 2013 – në vazhdim
Paraardhësi: Bob Rae
Të dhënat personale
Lindi më: (1971-12-25) 25 Dhjetor, 1971 (49 vjeç)
Lindi në: Ottawa, Ontario, Kanada
Kombësia: Kanadez
Partia politike: Partia Liberale e Kanadës

Justin Pierre James Trudeau (lindur më 25 dhjetor, 1971) është politikan kanadez i cili është kryeministri i 23-të i Kanadasë dhe kryetar i Partisë Liberale. Justini lindi në spitalin e Otavës, ai lindi ku babai i tij, Pierre Elliot Trudeau ishte kryeministri i 15-të i Kanadasë. Trudeau është i martuar me Sofia Gregoire. Ata u fejuan në muajin tetor të vitit 2014 dhe u martuan më 28 maj 2015. Ata kanë tre fëmijë: Xavier James (lindur më 18 tetor, 2007), Ella-Grace Margaret (lindur më 5 shkurt, 2009) dhe Hadrian Grégoire (lindur më 28 shkurt, 2014).