Durban

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Durban
Zulu : eThekwini
Qytet
noform
Pamje nga Durbani
Stema_figura
Stema e Durbanit
Flag of Durban, South Africa.svg
Flamuri i Durbanit
Vendndodhja
Durban is located in Afrika Jugore
Durban
Durban

Koordinatat: 29°53′J 31°03′L / 29.883°J 31.050°L / -29.883; 31.050

Administrimi
Shteti Flamuri Afrika e Jugut
Provinca KwaZulu-Natal
Komuna eThekwini
Kryetari i Bashkisë Zandile Gumede
Partia Kongresi Kombëtar Afrikan
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 225.91 km2
Popullsia 595,061 banorë
Dendësia 2,600 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1880[1]
Kodi Postal 4000
Prefiksi 031
Faqja Zyrtare www.durban.gov.za

Durban (Zulu: eThekwini) është qyteti më i madh në provincën KwaZulu-Natal, Afrika e Jugut. Qyteti është një nga qendrat më të rëndësishme të turizmit, për shkak klimës të nxehtë dhe plazhit të gjerë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durbani ka klimë subtropikale me verë të nxehtë dhe dimër të këndshëm dhe të thatë. Temperaturat mesatare në verë arrinë rreth 24 °C, ndërsa në dimër temperatura është 17 °C. Ngritja e diellit në verë është 04:45 dhe perëndimi i diellit është 19:00; ndërsa në dimër, ngritja e diellit është 06:30 dhe perëndimi i diellit është 17:20.

Qyteti ka gjithashtu stuhi dhe ciklone të cilat fillojnë prej 15 nëntorit deri më 30 prill.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durbani ka një numër të madh të njerëzve që janë me prejardhje britaneze. Mes viteve 1996 dhe 2001, popullsia e qytetit ishte rritur me 2.34%. Mes viteve 2001 dhe 2011, popullsia e qytetit ishte ulur për 1.08%. Numri i zezakëve është rritur, përderisa numri i njerëzve me racë tjetër është ulur.

Numri i zezakëve është rritur prej 34.9% deri 51.1%. Indianët ose Aziatikët janë ulur prej 27.3% deri 24.0%. Të bardhtit janë ulur prej 25.5% deri 15.3%.

Demografia e qytetit tregon se 68% të popullsisë janë në moshën që kanë mundësi të punojnë dhe 38% të popullsisë janë nën moshën 19 vjeçare.[2]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Durbani është qyteti i tretë më i pasur në Afrikën Jugore. Më 2015, Banka AfrAsia dhe kompania New World Wealth e kanë rradhitur Durbanin në mesin e qyteteve të Afrikës Jugore me më së shumti milionera. Durbani është rradhitur i 7-ti me 2700 milionera.[3]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Chronological order of town establishment in South Africa based on Floyd (1960:20–26)" (PDF). fq. xlv–lii. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "durban.gov.za". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Zamaswazi Mdhuli. "Durban ranked in the top cities with the most millionaires in Africa". 5 Star Durban – Showcasing Beautiful KwaZulu-Natal. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Frohmader, Andrea. "Bremen – Referat 32 Städtepartnerschaften / Internationale Beziehungen" [Bremen – Njësia 32 Binjakëzimi / Lidhjet Ndërkombëtare]. Das Rathaus Bremen Senatskanzlei [Bremen City Hall – Senate Chancellery. Marrë më 9 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Le Port est jumelé à quatre villes portuaires Arkivuar 8 shtator 2015 tek Wayback Machine (frëngjisht)
  6. ^ Villes de Durban (eThekwini en zulu) et du Port sont jumelées depuis le 4 novembre 2005 Arkivuar 27 shtator 2015 tek Wayback Machine (frëngjisht)