Oakland, California

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Oakland, California
Anglisht : City of Oakland
qytet
noform
Oakland skyline, with the old eastern span of the San Francisco–Oakland Bay Bridge in background
Stema_figuraFlag of Oakland, California.svg
Vendndodhja
Oakland, California is located in SHBA
Oakland, California
Oakland, California

Koordinatat: 37°48′16″V 122°16′15″P / 37.80444°V 122.27083°P / 37.80444; -122.27083

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal California
Qarku Stampa:Flagicon image</ref> Alameda
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 202.024 km2
 •  tokësore 144.485 km2
 •  ujore 57.54 km2
Popullsia 390724 banorë (2010)
Të dhëna të tjera
Themelimi May 4, 1852[1]
Zona Kohore Pacific−8
Verore PDT−7
Kodi Postal 94601–94615, 94617–94624, 94649, 94659–94662, 94666[2]
Prefiksi 510
Koordinatat 37° 48′ 16″ Veri

122° 16′ 15″ Perëndim

Oakland, California (City of Oakland) është një qytet në qarkun Stampa:Flagicon image</ref> Alamedashtetit federal California, SHBA. Në Oakland, California jetojnë 390724 banorë (2010)[3]. Qyteti ka një sipërfaqe prej 202.024 km2 (78.002 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (43 ft).[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "California Cities by Incorporation Date". California Association of Local Agency Formation Commissions. Arkivuar nga origjinali origjinali (Word) më 3 nëntor 2014. Marrë më mars 27, 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "ZIP Code(tm) Lookup". United States Postal Service. Marrë më nëntor 7, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Oakland (city) QuickFacts". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 gusht 2012. Marrë më prill 7, 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Oakland". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Oakland, California – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale