Jump to content

Orlando, Florida

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

{{Qytet (SHBA) |Qyteti = Orlando, Florida |Emri Anglisht =City of Orlando |Lloji i vëndbanimit = qytet |Nofka = |Moto = |Flamuri_figura = Flag of Orlando, Florida.png |Flamuri_artikulli = |Stema_figura =Seal of Orlando, Florida.svg |Stema_artikulli = |Pamje = {{Photomontage| photo1a = Orlando Skyline.jpg|</ref> Downtown Orlando| photo2a = Orlando FL cnty crths01.jpg|</ref> Orange County Courthouse| photo2b = Entrance to Universal Studios Florida.jpg|</ref> Entrance to Universal Studios Florida| photo2c = Cinderella Castle, Magic Kingdom (May 2, 2011).jpg|</ref> Cinderella Castle at Magic Kingdom| photo3a = Gatorland, 2012-11-23.jpg|</ref> Entrance to Gatorland| photo3b = Journey to Atlantis - SeaWorld Orlando.jpg|</ref> SeaWorld Orlando| photo3c = AmwayCenterFirstGame.jpg|</ref> Amway Center| photo4a = Orlando Lake Eola02.jpg|</ref> Fountain at Lake Eola| photo4b = The Mall at Millenia 2.JPG|</ref> The Mall at Millenia| photo4c = Orlando Railroad Depot05.jpg|</ref> Church Street Station| size = 263| border = 1| spacing= 2| color_border = white| color = white| foot_montage = Top row: Downtown Orlando; 2nd row: [[Orange County Courthouse (Florida)|Orange Co |Përshkrimi i pamjes = |Shteti Federal = Florida |Qarku = Orange |Kryetari i Bashkisë = Buddy Dyer |Lartësia = |Themelimi = July 31, 1875 |Sipërfaqja = |Sipërfaqja Tokë = |Sipërfaqja Ujë = |Sipërfaqja metropolitane = |Sipërfaqja urbane = |Kodi Postar = 32801–32899 |Prefiksi = 321, 407 |Zona Kohore = |Ora Verore = |Popullsia = 238300 |Popullsia_viti = 2010 |Zona urbane = 1,510,516 (32nd, U.S.) |Zona metropolitane = 2,267,846 (26th, U.S.) |Dendësia = |Harta_foto = Orange County Florida Incorporated and Unincorporated areas Orlando Highlighted.svg |harta_gjerësi = 225px |Harta_foto_shënimi = Vendndodhja në Florida |harta = SHBA |CoordAddon = | gjer_g= 28 | gjer_m= 24 | gjer_s= 57 | gjer_dr = N | gjat_g= 81 | gjat_m= 17 | gjat_s= 56 | gjat_dr = W |gjerësia = |gjatësia = |WebFaqja = www.cityoforlando.net }}

Orlando, Florida (City of Orlando) është një qytet në qarkun Orangeshtetit federal Florida, SHBA. Në Orlando, Florida jetojnë 238300 banorë (2010)[1][2], dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (2327.3 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej  km2 (110.7 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej (82 ft).[3]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 31 janar 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population Estimates". United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 11 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "US Board on Geographic Names". United States Geological Survey. 25 tetor 2007. Marrë më 31 janar 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Orlando, Florida – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale