Phoenix, Arizona

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Phoenix, Arizona
Anglisht : City of Phoenix
qytet
Downtown Phoenix skyline, Saint Marys Basilica, Arizona Biltmore Hotel, Tovrea Castle, Saguaro Cactus and Camelback Mountain
Stema_figuraSkeda:Flag of Phoenix, Arizona.svg
Vendndodhja
Phoenix, Arizona is located in SHBA
Phoenix, Arizona
Phoenix, Arizona

Koordinatat: 33°27′V 112°4′P / 33.450°V 112.067°P / 33.450; -112.067

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Arizona
Qarku Maricopa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1338.26 km2
Lartësia 331 m (m.n.d.)
Popullsia 1445632 banorë (2010)
 •  urbane 3,629,114 (US: 12th) banorë
 •  aglomerati 4,398,762 (US: 12th) banorë
Dendësia 1080.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi February 5, 1881
Zona Kohore MST−7
Verore no DST/PDT−7
Kodi Postal 85001–85099
Prefiksi 480, 602, 623
Faqja Zyrtare www.phoenix.gov

Phoenix, Arizona (City of Phoenix) është një qytet në qarkun Maricopashtetit federal Arizona, SHBA. Në Phoenix, Arizona jetojnë 1445632 banorë (2010)[1], dhe dendësia e popullisë është 1080.2 banor/km2 (2797.8 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 1338.26 km2 (517.948 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 331 m (1086 ft).[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "American FactFinder". United States Census Bureau. Marrë më 2014-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Feature Detail Report for: Phoenix". Geographic Names Information System. United States Geological Survey. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Phoenix, Arizona – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale