Jump to content

Macaulay Culkin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Macaulay Culkin
U lind në (1980-08-26) 26 gusht 1980 (43 vjeç)
TitulliMacaulay Culkin më 1991

Macaulay Carson Culkin (lindi më 26 gusht 1980) është aktor dhe këngëtarë amerikan. Culkin u bë i famshëm pas filmit të tij "Home Alone" (I vetmi në shtëpi) me rolin e tij si Kevin McCallister. Ai u bë si fëmija më i suksesshëm pas Shirley Temple.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macaulay Culkin lindi në New York City. Gjatë fëmijërisë së tij, ai jetoi në një apartament të vogël: nëna e tij ishte operatore e telefonave, ndërsa babai i tij ishte kishar i cili punoi në një kishë katolike.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macaulay Culkin filloi të aktroj në moshën katër vjeçare. Ai u bë i famshëm në filmin "Home Alone" (1990) me rolin si Kelvin McCallister.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Macaulay Culkin ishte i martuar me aktoren Rachel Miner në vitin 1998,[1][2] por u ndan në vitin 2000[3] dhe u divorcuan në vitin 2002.[4]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
1988 Rocket Gibraltar Cy Blue Black
1989 See You in the Morning Billy Livingstone
1989 Uncle Buck Miles Russell
1990 Jacob's Ladder Gabe Singer
1990 Home Alone Kevin McCallister
1991 Only the Lonely Billy Muldoon
1991 My Girl Thomas J. Sennett
1992 Home Alone 2: Lost in New York Kevin McCallister
1993 Dangerous: The Short Films Himself
1993 The Good Son Henry Evans
1993 The Nutcracker The Nutcracker Prince
1994 Getting Even with Dad Timmy Gleason
1994 The Pagemaster Richard Tyler
1994 Richie Rich Richard "Richie" Rich Jr.
2003 Party Monster Michael Alig
2004 Saved! Roland
2007 Sex and Breakfast James Fitz
2011 The Wrong Ferarri Himself
2015 Adam Green's Aladdin Ralph
2018 Changeland Ian

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Respers France, Lisa (March 21, 2018). "Macaulay Culkin gets real personal". CNN.
  2. ^ "He's not home alone now. (teen actors Rachel Miner and Macaulay Culkin, both 17, announce their marriage intentions)(Brief Article) | HighBeam Research". Highbeam.com. 13 prill 1998. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2011. Marrë më 7 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Tyrangiel, Josh (14 gusht 2000). "People: August 14, 2000". Time. Arkivuar nga origjinali më 13 gusht 2013. Marrë më 21 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Friedman, Roger (20 gusht 2002). "Macaulay Culkin's Happy 'Ending'". Fox News. Marrë më 21 shkurt 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)