Futurama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Informacione mbi serialin
qëndër
Intro i Futurama
Titulli shqip: Futurama
Titulli origjinal: Futurama
Shteti i prodhimit: ShBA
Viti i prodhimit:
(Vitet e prodhimit):
1999-2003
2008-
Kohëzgjatja e një episode: rreth 23 minuta
Episode: 72
Gjuha origjinale: Anglisht
Intro: Greg Ginn
Studio / Prodhuesi(t): 20th Century Fox (1999-2003)
Comedy Central (2008-)
Krijuesi(t): Matt Groening
Zhanri: Animim, Komedi, Parodi
Transmetimi i parë në TV: 28 mars 1999
Interpretojnë

Futurama është një seri e animuar amerikane nga Matt Groening. Seria u transmetua në gjuhën shqipe e dubluar nga DigitAlb.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Philip J. Fry është një puntor i një picerisë në New York, pasi që e merr ai një porosi, shkon Fry te një labor për të sjell picën te I.C.Wiener, pasi që e vëren qe u zajabatë, ulet ai në karrik për të pushua, karrika ia nis të levizë dhe ai bjen në kapsulën, dhe ngrihët prej 31 dhjetor 1999 dhe zgjohët 31 dhjetor 2999 dhe shoqërohët nga Bender (Robot) dhe Leela (Mutant).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky film serik u prodhua nga FOX-i (20th Century Fox) dhe filloi të emitohet që nga viti 1999 deri 2003FOX.

Comedy Central & DVD[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

tetor 2005 njoftoi Comedy Central që prej 2008 do të fillon të prodhon epizoda të reja qe do të shfaqen në atë program.

Është edhe njoftuar që një film për DVD do të prodhohet me titullin Futurama: Bender's Big Score, që do të del në shitje në krishtlindjen 2007.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]