Rrethi i Skraparit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Skrapar)
Jump to navigation Jump to search

Kornizë quhet gjithçka qe kufizohet brenda një kutie(programi). Kornizat janë rrjeti i vijave horizontale dhe vertikale. Në kornizë kemi kufizime të jashtme dhe të brendshme. Vendosja e kornizave bëhet: 1) Së pari duhet t'i shënojmë të dhënat; 2) I selektojmë të dhënat; 3) Shkojmë te opsioni Borders në dritaren Format Cells; Për qelitë në hapësirën e selektuar përcaktohen kornizat e jashtme(OUTLINE), vijat e brendshme(INSIDE), stili i vijave(STYLE) dhe ngjyrat e tyre(COLOR). Rrethi i Skraparit është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjendet në Qarkun e Beratit. Rrethi i Skraparit ka 34.613 banorë (sipas 2011) dhe një sipërfaqe prej 775 km² me kryeqendër Çorovodën.

Ndarja administrative[redakto | redakto tekstin burimor]

Rrethi i Skraparit ka nën administrim dy bashki dhe tetë komuna që janë:

Personalitete nga Skrapari[redakto | redakto tekstin burimor]

  • Ilir Meta - Kryetar, i Partise, Levizja Socialiste per Integrim (LSI)
  • Nasip Naço - Deputet, i Partise Levizja socialiste per Integrim (LSI)