Jump to content

Njësia administrative Ksamil

Coordinates: 39°28′N 20°00′E / 39.46°N 20.0°E / 39.46; 20.0
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Ksamil)

39°28′N 20°00′E / 39.46°N 20.0°E / 39.46; 20.0

Njësia administrative Ksamil
Popullsia
 • Gjithsej7 716
Tre ishuj
Plazh në Ksamil
Saranda, në afërsi

Komuna Ksamil është një komunë në jug të Shqipërisë.[1] Komuna Ksamil përbën një nga pasuritë si natyrore edhe arkeologjike më të pasura në vendin tonë. Ajo përbën një nga perlat e natyrës shqiptare, me plazhe të pastër e të virgjër, me vijë bregdetare të larmishme me gjire,klimë të butë, kepa,ishuj e shkembinj interesantë me monumente kulture, me Butrintin dhe Sarandën afër, fare pranë ishullit të Korfuzit dhe rrugës detare nga GreqiaItali, pra një pikë e rëndësishme për nje turizëm elitar.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Ksamil ndodhet në krahinën jugore të vendit në një largësi prej 12 km larg qëndrës së rrethit të Sarandes të perfshirë në Qarkun e Vlorës.

Komuna ka këto kufizime:

Komuna Ksamil ka një sipërfaqe prej 63.6 km2, popullsi prej 7716 banore dhe përfshin në territorin e saj qytezën e Ksamilit dhe fshatin Manastir, por nga ana tjeter ndodhet qyteti antik i Butrintit, liqeni i Butrintit si dhe ishujt e saj.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Ksamil – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale