Kanali i Vivarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vivari Channel.

Kanali i Vivarit ( shqip: Kanali i Butrintit, i njohur gjithashtu si lumi Butrintit) lidh liqenin e ButrintitShqipëri me ngushticat e Korfuzit dhe formon një kufi të gadishullit të Butrintit .

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kanali rrjedh në të dy drejtimet, nga liqeni në det dhe anasjelltas gjatë valës në rritje. Pranë portës së Parkut Kombëtar të Butrintit ndodhet një ponton . Dy kalatë të vogla ndodhen në pjesën jugore të kanalit; të dyja janë ndërtuar gjatë sundimit të Ali Pashës së Janinës .

Sipas organizatave ndërkombëtare, kanali shërben si vijë demarkacioni ku përfundon deti Adriatik dhe fillon deti Jon .

Kanali krijon një situatë unike në liqenin e Butrintit, i cili ushqehet pjesërisht me ujë të ëmbël dhe pjesërisht me ujë të kripur, duke krijuar kështu kushte ideale për kultivimin e molusqeve . Gjatë regjimit komunist, shumë studentë dilnin vullnetarë gjatë verës për të kërkuar rrënojat antike në Parkun Kombëtar të Butrintit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]