Jump to content

Ksamili

Coordinates: 39°27′36″N 20°00′00″E / 39.460°N 20.00°E / 39.460; 20.00
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

39°27′36″N 20°00′00″E / 39.460°N 20.00°E / 39.460; 20.00 Stampa:Infobox ALB fshat

Ksamili

Ksamil, i njohur edhe si Skambil nga shqiptarë vendas,[1] është fshat i vogël bregdetar në jugShqipërisë. Ndodhet në jug të qytetit të Sarandës, në dalje të rrugës për në Butrint dhe është pjesë e Rrethit të Sarandës. Është një nga vendpushimet bregdetare më të frekuentuara, nga turistët vendas dhe të huaj. Plazhi është i vogël, me ujë të pastër dhe me ishuj të vegjël ku janë vendosur kafetë dhe pranë tyre mjediseve të pastra. Ka një numër hotelesh të vogla dhe shtëpive për mysafir, disa janë të hapura gjatë gjithë vitit, por disa hapen gjatë verës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Me rastin e vizites se kryeministrit sovjetik Nikita Hrushçov u ndertua me 1959 rruga per ne Butrinti.[2]

Fshat i vjetër Ksamil ishte kthyer në gërmadhë. Më pas aty kanë banuar çamët refugjatë të instaluar nga qeveria Zogut.[1] Çamë të ardhur në atë kohë qenë vendosur dhe në Prodan, Gjashtë dhe në VarfanjDelvinës.[1] Ky fshat u krijua nga çamët e ardhur nga fshati Varfanj i kazasë së Gumenicës-Çamëri.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Per shkak te aresyes se ringritjhes te ketij fshati egziston nje nga shtepite ekultures me cilesoret ne Shqiperi.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Rrapaj. Fjalori Onomastik i Epirit. 1995. f. 463.
  2. ^ "Archaeology.org: The Discovery of Butrint" (në anglisht). Marrë më 12 prill 2009.