Nikita Hrushçov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikita Khruchchev Colour.jpg

Nikita Sergejeviç Hrushçov (apo Hrushqov) (Rusisht: Ники́та Серге́евич Хрущёв), u lind në Kalinovk më 17 prill 1894., vdiq në Moskë më 11 shtator 1971), ishte politikan rus, kryetar i BRSS. Pas vdekjes së Stalinit ka qenë kryetar i partisë, ndërsa e pasoi Malenkovin në postin e kryetarit të BRSS.

Biografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Hrushçov lindi më 15 prill të 1894 në Kalinovka një fshat në Rusi në afërsi të Ukrainës. Prindërit e tij ishin babai Sergej Hrushçov dhe Nëna Kesina Hrushçov ishin fshatar analfabet Rusë te cilet merreni me bageti e bujqësi. Po Ashtu ata kishin edhe një vajzë më të vogël se Hrushçov e cila ishte Irna. Hrushçovin, prindërit e tij nuk e dërguan në shkollë por e angazhuan me punë të tjera fizike gjatë moshës së adoleshencës në Dombas, një qytet ne lindje të Ukrainës. Hrushçov duke punuar në Dombas i dërgonte para familjes së tij në fshat.

Me vonë gjatë jetës së tij në Dombas ai u bë një përkrahës i fortë i bolshevizmit gjatë revulucionit Bolshevik. Ai u antarsua në Partinë Komuniste pas rënies së Cari-t Nikolla II dhe familjes së Tij. Në 1925 pas vdjekes se Leninit ai përforcoi lidhjet me Stalinin duke u bërë një mik i ngushtë i tij. Ai u bë një patriot dhe kontribuoi në Luftën e Dytë Botërore dhe ai mori postin e Gurvenatorit të Moskës në vitin 1941 në Kohën e Bashkimit Sovietik kur po zhvillohej lufta e dytë botërore.

Ai u soll si një shërbëtor i Stalinit sepse ai e kishte marrë postin duke eliminuar disa nga armiqtë e Stalinit në Mars të vitit 1953 kur Stalini vdiq, Hrushçovi duke eleminuar rivalin e tij për postin Lavrentij Beria ariti të Bëhej Kryetar i Bashkimit Sovietik po ashtu edhe Kryetar i Partisë Komuniste. Ai drejtoi Bashkimin Sovietik për 11 vite.

Vdekja[redakto | redakto tekstin burimor]

Hrushçovi dhe shqiptarët[redakto | redakto tekstin burimor]

Viziton Shqipërinë në vitet 60

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]