Juri Andropov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juri Andropov
Юрий Андропов
RIAN archive 101740 Yury Andropov, Chairman of KGB.jpg
Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Komuniste Sovjetike
12 nëntor 19829 shkurt 1984
Paraardhësi: Leonid Brezhnev
Pasardhësi: Konstantin Çernenko
Kryetar i Komitetit Ekzekutiv Qëndror të Kongresit Sovjetit Suprem (President)
16 qershor 19839 shkurt 1984
Paraardhësi: Vasili Kuznetsov
Pasardhësi: Vasili Kuznetsov
Kryetari i KGB-së
18 maj 196726 maj 1982
Paraardhësi: Vladimir Semiçastny
Pasardhësi: Vitali Fedorçuk
Anëtar i Komitetit Qëndror të Partisë Komuniste Sovjetike
27 prill 19739 shkurt 1984
Të dhënat personale
Lindi më: 15 qershor 1914
Lindi në: Stavropol, Rusi
Vdiq më: 9 shkurt 1984 (69 vjeç)
Vdiq në: Moskë, Bashkimi Sovjetik
Kombësia: Rus
Partia politike: Partia Komuniste Sovjetike

Juri Vladimiroviç Andropov (rusisht: Ю́рий Влади́мирович Андро́пов) (15 qershor, 1914, Stavropol – 9 shkurt, 1984), politikan Rus dhe Kryetar i KGB-së për 15 vjet.