Lavrentij Beria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lavrentij Baria

Lavrentiy Pavloviç Beria (ose Berija; Gjeorgjisht: ლავრენტი პავლეს ძე ბერია Lavrenti Pavles dze Béria; Rusisht: Лаврентий Павлович Бéрия ; 29 Mars 189923 dhjetor 1953) ishte një politikan sovjetik gjeorgjian, dhe shefi i sigurimit sovjetik dhe aparaturës se policisë sekrete ruse.