Jump to content

Korfuzi

Coordinates: 39°21′N 19°31′E / 39.35°N 19.52°E / 39.35; 19.52
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

39°21′N 19°31′E / 39.35°N 19.52°E / 39.35; 19.52


Korfuzi (në greqisht apo Κέρκυρα, Κόρκυρα; në latinisht Corcyra; në turqisht Korfu; në italisht Corfù) është një ishull grekdetin Jon, ndodhet në brigjet e Epirit, në kufirin midis Greqisë dhe Shqipërisë, është e ndarë nga Epiri nga një shkon ngushtë gjerësi 3-25 km. Popullsi prej rreth 110.000 banorë, prej të cilëve rreth 36.000 në kryeqytet, Korfuzin. Si njesi administrative ndodhet ne shtetin grek.

Qyteti u themelua nën emrin e Corcyra (gr. Kérkyra) në 700 p.e.s. Regjistruar histori si një koloni e Korinthit (733 p.e.s.) dhe ka kaluar disa herë nga një tjetër rregull për shkak të pozitës shumë të favorshme në Mesdhe : lidhura në Romë nga 299 p.e.s., XI u bë e katërt të shekullit bizantine, XI-XII, Norman, pastaj kaloi në Gjenova, në Anjou në 1202-1204 (koha e Crusade 4) erdhi në Venecia, që mbetet pas përfundimit të katërmbëdhjetë në shekullin e tetëmbëdhjetë.

Kalaja S. Angelo. Corfù vazhdoi të bëjë pjesë në Perandorinë Romake të Lindjes dhe të shekullit të tetë është një rrethin e tema e Cephalonia. 876 qytetit u bë selia e peshkopit, një zyrtar nga Patriarkana e Kostandinopojës. Nga shekullit të njëmbëdhjetë, pushtimit norman i Italisë jugore e bëri një ishull nga objektivat kryesore të drejtuesve në Sicili. Robert Guiscard pushtuar atë një herë në 1081, por ndërhyrja e flotës veneciane, thirrur nga perandori Alexius unë, e ishullit të kthehet nën sundimin bizantin. Flota Norman-sicilian, por rimori Korfuzit në 1147, edhe pse për pak kohë, dhe sulme të reja pësoi në 1185, deri në 1197 ajo ra në duart e gjenuez, të udhëhequr nga admirali xhami Leone, i cili e bëri atë një Signoria personale, duke u bërë pastaj akuzë. Në 1204, me ndarjen e Perandorisë Bizantine pas Kryqëzata e katërt, Korfuzit u caktua zyrtarisht të Venecias, e cila vetëm në 1206, por arriti të marrë në posedim të rrëzimit të Numërimi i Leo Glass. Ishulli është i ndarë pastaj në grindjet dhjetë që u caktuan për të sa shumë fisnikët veneciane, me kërkesën e vetme për të paguar një haraç vjetor dhe për të siguruar për mbrojtjen. Ajo ishte, por një periudhë të shkurtër, sepse në 1214 ai kapi Nicephorus Dukas, sundimtari i parë i Epirit, i cili ndërtohet në perëndim të bregdetit, kështjella e Shën Angelo për të mbrojtur Pirates gjenuez dhe mos shqetësojë për rritjen e kushteve të popullit indigjen dhe të klerit ortodoks. Në 1259, megjithatë, duke i dhënë vajzën e tij Elena Manfredi, bir i Frederick II të Swabia, tiran Michael II Dukas i dha atij një prikë të Korfuzit dhe një kalatë e disa në bregdetin shqiptar, duke i dhënë fund dominimit Bizantin.

Sundimi i Anjou - Napoli (1266 - 1386)

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sundimi i Manfredit ishte jetëshkurtër. Në fakt ai u mund dhe u vra në Benevento nga Charles i Anjou, i cili mori si mbretëria e Sicili dhe Napolit. Në Korfuz guvernatori Swabian Chinardo Filipi u përpoq të mbajë më në pushtet duke shpallur veten mbret i ishullit dhe duke e bërë e veja e një të burgosuri i Helen dhe fëmijët e tyre. Me këtë rast tiran Michael II u përpoq të rimarrë qytetin, por përpjekja e tij dështoi dhe në fund të 1266 Mbreti Charles i Anjou ishte në gjendje të marrë në posedim të Korfuzit dhe tokat e tjera shqiptare në tokën që kishte qenë Manfredi. Që formuar atëherë kryeqytet i Korfuzit fusha Angevin dhe Levant në fund të ishullit dhe fusha '300 shqiptarët u bë e drejtë e Filipit Princi i Tarantos, i martuar me gruan e tij të dytë, Katrina e Valois, mbesë e perandorit te fundit latin i Kostandinopojës, trashëguar pretendimet e Courtenay të Konstandinopojës. Që atëherë në ishull ka qenë gjithmonë pjesë e Principata e Tarantos.

Për të qeverisur të ishullit është bërë një kapiten dhe oficerë të mëdha rajonale në vijim dhe ushtarët e frëngjisht dhe italianët, dhe u krye një transformim rrënjësor të shoqërisë Korfuzit duke i dhënë fiefs të baronëve nga Italia dhe Provence, të tilla si kontakt, Capece, Hulot, Hauteville, u ndryshua edhe struktura administrative, por duke e lënë të ishullit si decarchi të tyre në vend të imponuara nga despots Epirit, të gjithë zonën u klasifikuar në katër balivati (Agirù, Orosh, e Mesme dhe Alefchimo). Shkëmbimeve të vazhdueshme me brigjet italiane dhe pastaj mori ishullin e punonjësve të emigracionit shumë dhe zyrtarë të Puglias. Në të njëjtën kohë u përpoq për krijimin e një hierarki e kishave katolike, me krijimin e një kryepeshkop latine e Korfuzit dhe për këtë arsye, qellimi për heqjen e peshkopi ortodoks, zëvendësohet me një hap udhë të thjeshtë, i zgjedhur nga një kolegj të priftërinjve dhe laikët.

Presionet e drejtuesve fetare Angevin krijuar pakënaqësi të konsiderueshme midis Korfuzit dhe kjo, në lidhje me mosmarrëveshjet që ekzistojnë në Napoli në mes të paditësve të ndryshme në fron, Venedikasit, që përfitoi në fund të shekullit të katërmbëdhjetë, fitoi konfliktit me Genoa, kishte filluar një politikë të caktuar të zgjerimit përgjatë shqiptare dhe greke. Në 1386 venedikasve të Korfuzit rrethuar me një ushtri masive të udhëhequr nga i zoti i Padovës, Francesco da Carrara, duke marrë në fund të japin Angevin garnizon dhe përkushtimin e qytetit. Korfuzi për të Republikës i dha privilegje të gjera dhe konfirmimin e të gjitha urdhërave dhe statutet e mëparshme, dhe është e angazhuar veçanërisht të arritjes së një marrëveshje me aristokracisë fuqishme luksoz që dominuar ishull. Blerjes, fillimisht ushtarake, u bë i fundit vetëm në 1402 kur Mbreti i Napolit Ladislas II lihen të gjitha të drejtat e tij në Venecia për 30.000 ducats.

Detajet e venecian Korfuzit nuova. Sotto fortesa u qeveris nga një fisniku venecian i cili, nën emrin e Baletit, u emërua për dy vjet dhe i administruar drejtësinë në ishullin me ndihmën e dy këshilltarëve, edhe Venedikut. Krahas tij në çështje ushtarake ishin një inspektor dhe kapiten, kapiten i madh e kështjellës dhe i zoti e vjetër të kështjellës së zile në qytetin e vjetër. Në 1715, pas humbjes së Peloponezit jeni vendosur të Përgjithshëm Superintendent të detit, një senator i emëruar nga ana e Republikës që kishte komanda e lartë e flotës në kohë paqeje dhe të cilit i është dhënë edhe qeveria civile, penale dhe ushtarake të Ishujve Jon. Ai u dërgua në apel të gjitha vendimet e gjykatave dhe rektorë të të punësuarve të cilët tokat në të shekullit të tetëmbëdhjetë ishin, përveç të Korfuzit, në ishujt e Zakynthos, Kefalonia (me Ithaca), Santa Maura (ose Lefkada) dhe Kythira, si dhe të dy rrethet e Prevezës dhe Vonizza përballet bregdetin shqiptar. Qyteti sundohej nga një regjimi aristokratik, duke u lejuar qasje në të dhe, për zyra të mëdha publike vetëm ato familje (pjesërisht zbritur nga frëngjisht lashtë dhe baronëve napolitan) hyri në librin e artë, shkruar në 1572. Organi kryesor i administratës komunale ishte Këshilli i Madh, i cili u takua në vit për të zgjedhur të Këshillit të vogla, të cilët ishin të gjithë të zgjedhur zyrtarët e qytete të ndryshme dhe katër Bailiwicks të rrethit të tij, përveç ishujve të Hapi (Paxos) dhe Antipasso (Antipaxos) dhe qytetet e fortifikuara e Parga dhe të Butrintit, të vendosura në kontinent.

Pas një periudhe të shkurtër nën sundimin frëngjisht, dekretohet nga Traktati i Campoformio ai kishte caktuar në Eptaneso përtej alpeve, gjithashtu i quajtur Ishujt e Jonit, Traktati i Parisit i 1815 parashikonte se Korfuzit, gjithmonë së bashku me ishujt e Jonit të cilit i takon, u bë një protektorat Mbretërinë e Bashkuar për të kaluar në Greqi në 1864.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, Korfuz shërbeu si një strehë tërhequr të ushtrisë serbe, të cilat u transportuan nga Flota e ishullit aleate.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Korfuz ishte pushtuar ushtrisë italiane në prill 1941. Kjo pune zgjati deri në shtator 1943: Në këtë periudhë, gjithmonë së bashku me ishujt e Jonit, është administruar si një entitet të veçantë në lidhje me Greqinë, me qëllim që të përgatiten për unifikimin e Italisë. Pas dorëzimit të kësaj të fundit, Korfuzit ishte skena e beteje të ashpër mes italianët dhe gjermanët, i cili udhëhoqi masakrën e zyrtarëve italianë, duke përfshirë Lt Pugliese Krishtlindjeve. Pas gjermanët u përpoqën për të kryer të burgosurve italian mbijetuar në Gjermani, portin e Korfuzit, duke përdorur mv Mario Roselli, anija u sulmua më 9 dhe 10 tetor 1943 nga ana e Aleatëve, duke shkaktuar më shumë se 1.300 viktimave dhe e lejimit të njëjtën[1]. Është vlerësuar se 10 prëj 11.000 të burgosurit italiane në ishull, vetëm 2.000 mbijetuar[2].

Që nga viti 1944 ajo u kthye në Greqi dhe tërheq shumë turistë në sajë të klimës së saj të butë dhe bukurinë e oqeanit, mbeturinat vetëm nga krerët shumë janë një pallat mbretëror në epokën klasike, një teatër dhe fortifikimet veneciane të periudhës.

Në Korfuzit, 24 qershor 1641, motër Mari lindi Arcangela Biondini (Giovanni Antonio), e bija e Angela dhe Andrea Biondini lejlek, zëvendës-guvernator i ishullit në emër të Venedikut.

Një amtare e Korfuzit ishte gjithashtu Gjoni Koper, presidenti i parë i Greqisë lirë (1830).

Odisea është identifikuar me Phaeacia.

Njerëzit nga Korfuzi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Princi Filip, Duka i Edinburgut, burri i Mbretëreshës Elizabeth II
  • Lawrence Durrell, shkrimtar
  • Gerald Durrell, zoolog dhe shkrimtar
  • Elisabeth i Bayern, Perandoresha e Austrisë

Ne hartat ne gjuhen shqipe te viteve 1925 e deri 1937 është përdorur emri Qorrfuz.