Bashkia Prrenjas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bashkia Prrenjas
> > Bashkia Prrenjas
Administrata
Popullsia 33031 banorë
Shteti Flag of Albania.svg Shqipëria
Kryetari i bashkisë Nuri Belba (PS)
61 · Bashkitë e Shqipërisë

Bashkia Prrenjas është një bashkiQarkun e ElbasanitShqipëri. Bashkia e Prrenjasit kufizohet në veri me Bashkinë Librazhd, në lindje me Republikën e Maqedonisë, në jug me Bashkinë Pogradec dhe në perëndim me Bashkinë Elbasan. Kryeqendra e Bashkisë është Qyteti i Prrenjasit është krijuar si njësi administrative në vitin 1958. Popullsia sipas Regjistrit Civil shkon ne 33,031 banorë. Për fëmijët dhe të rinjtë e ketij qyteti dy janë shkollat kryesore, Shkolla nëntëvjeçare “Qybra Sokoli” dhe Shkolla e mesme “Halit Bërzeshta”.

Qyteti i Përrenjasit ka pasuri te shumta minerare e në bazë të tyre janë ngritur miniera për përpunimin e tyre.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]