Jump to content

Bashkia Memaliaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Memaliaj
{{{postal_code_type}}}
6302
Faqja zyrtarememaliaj.gov.al

Bashkia Memaliaj ndodhet në Qarkun e Gjirokastrës dhe në Rrethin e Tepelenës. Ka një sipërfaqe prej 387.65 km2, e cila dominohet nga territoret e planifikuara në Sistemin Natyror. Qendra e Bashkisë Memaliaj është qyteti Memaliaj, një qytet i vogël i cili e filloi jetën dhe veprimtarin e tij në 1947-48, me gjurmimet dhe kërkimet gjeologjike për qymyrgur. Shumë shpejt do të krijohej miniera e qymyrgurit, më e rëndësishmja në vëndin tonë me prodhim të një cilësie të mirë dhe me tregues teknikë dhe ekonomikë më të mirë se çdo minierë tjetër e vendit. Bashkia Memaliaj përbëhet nga 53 fshatra, Ndërkohë kryetar i bashkisë është z.Gjolek Guci.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Memaliaj është nje qytet që rrethohet nga tre anë nga lumi Vjosë, duke i dhënë trajtën e një gadishulli. Klima është e ftohtë dhe e lagësht, ku ndikim të madhë ka era e jugut e cila fryn gjate gjithe dimrit duke ulur temperaturat.Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]