Njësia administrative Zagori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Komuna Zagorie)
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 40°08′V 20°08′L / 40.13°V 20.13°L / 40.13; 20.13

Njësia administrative Zagori
Administrimi
Shteti Shqipëria
Qarku Qarku i Gjirokastrës
Rrethi Rrethi i Gjirokastrës
Të dhënat bazë
Kodi postar 6012 [1]
Prefiksi telefonik +355 (0) 088
Zona kohore
Zakonisht ZKEQ (UTC+1)
Në verë OVEQ (UTC+2)


Komuna Zagori është një komunëRrethin e GjirokastrësShqipëri.[2]

Ndodhet rreth 500 metra mbi nivelin e detit dhe karakterizohet nga nje klime mesdhetare dhe ajer te paster.

Njihet si nje komune me numer te larte te intelektualeve ne raport per banore.

Popullsia eshte pergjithesisht autoktone por ne perberje gjen dhe minoritete vlleh dhe grek.

Pejsazhi natyror eshte mjaft i bukur por infrastruktura rrugore le per te deshiruar.

Vendbanimet[redakto | përpunoni burim]


Burimet[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]