Jump to content

Rrethi i Gjirokastrës

Coordinates: 40°24′N 20°07′E / 40.4°N 20.12°E / 40.4; 20.12
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Gjirokastrës)

40°24′N 20°07′E / 40.4°N 20.12°E / 40.4; 20.12

link={{{të çon}}}

Rrethi i Gjirokastrës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Gjirokastrës. Rrethi i Gjirokastrës ka 56,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 1,137 km² dhe kryeqendër Gjirokastrën.

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Gjirokastrës përbëhet nga 2 bashki dhe 11 komuna qe janë:

Gjirokastra është rrethi me numrin më të madh të minoritarëve në vend. Minorancat Greke dhe Arumune ndodhen më së shumti në Gjirokastër, Dropull, Pogon, Zagori dhe Lunxhëri. Përsa i përket besimit fetar mbizotëron Ortodoksia duke u ndjekur nga një numër i vogël besimtarësh bektashinj të cilët banojnë kryesisht në fshatrat e Labërisë matanë qytetit të gurtë.