Jump to content

Postribë

Coordinates: 42°42′N 19°22′E / 42.7°N 19.36°E / 42.7; 19.36
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

42°42′N 19°22′E / 42.7°N 19.36°E / 42.7; 19.36

Postribë

Postriba është një Njësi Administrative në Bashkinë e Shkodrës, Shqipëri, [1] e ndodhur vetëm 6,5 kilometra nga qendra e qytetit. Para Reformës Administrative, mbante statusin e komunës, ndërsa sot përbën një prejkrahines se ures se mesit mor baba Njësi AdministrativeBashkia Shkodër.Stergjushi jon ka qen king , mor bab ta dish jo per gja

Krahina etnografike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Postriba është rrethinë etnografike që përfshin fshatrat rrëzë maleve Maranaj e Cukal, në të dy anët e lumit Kir, duke shkuar në Veri deri afër Sheut të Rrjollit. Si qendër historike e zonës ka fshatin Drisht me kalanë e tij historike, ndërsa si qendër administrative fshatin Boks, ku ndodhen edhe zyrat e njësisë administrative dhe posta. Në të kaluarën baza ekonomike e postribakve kanë qenë bujqësia dhe blegtoria, të cilat vazhdojnë të zënë pjesën më të madhe të aktivitetit ekonomik të zonës. Ata merreshin kryesisht me rritjen e perimeve, sidomos qepës, nga lloji i njohur Qepa e Drishtit, lakrës, por edhe vreshtave, duhanit dhe rritjes së bagëtive. Pas viteve 1990 rrënimi i përgjithshëm dhe zhvendosja e pakontrolluar ka prekur edhe këtë zonë. Më herët organizimi e marrëdhëniet shoqërore rregulloheshin sipas kanunit tradicional të Malësisë. Veshja e burrit ishte një urë ndërlidhëse në mes të veshjes së qytetit të Shkodrës e të Malësisë, ndërsa veshja e gruas kishte tipare të veçanta.

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zona e Postribës përbëhet nga 11 fshatra, pesë nga të cilët janë fushorë: Kullaj, Dragoç, Boks, Mes, Myselim; dhe gjashtë kodrinoro-malorë: Drisht, Vilzë, Domën, Shakotë, Ura e Shtrenjtë dhe Prekal.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hidrografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flora dhe Fauna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Shoqata e komunave". Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)