Mikel Janku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Mikel Janku ka lindur në Tiranë më 25 tetor 1941 është një ish futbollist shqiptar. Ai ishte portier për ekipin e "Partizani" të Tiranës dhe ekipin kombëtar shqiptar në periudhën 1962-1969 dhe 1964-1967. U nda nga jeta më 10 janar 2019.[1][2] Pasi mbylli karrierën si futbollist, Mikel Janku nisi atë të gazetarit dhe opinionistit sportiv. Federata Shqiptare e Futbollit e ka nderuar Mikel Jankun me titullin "Nderi i Futbollit shqiptar".

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Mikel Janku, piloti që u bë portier i Partizanit dhe Kombëtares
  2. ^ EU Football profile